Usain Bolt: η ιστορία ένος θρύλου που γράφεται στους Ολυμπιακούς αγώνες

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)

«Ο ταχύτερος»

Την Παρασκευή 12 του Αυγούστου, ξεκινούν τα αγωνίσματα του στίβου στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο νε Τζανέιρο και κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι ο κυριότερος πρωταγωνιστής τους θα είναι ο ταχύτερος αθλητής όλων των εποχών Usain Bolt.

Ο Usain Bolt έκανε την πρώτη του «κρούση» σε Ολυμπιακούς αγώνες με την συμμετοχή του στα 200 μέτρα ανδρών το 2004 στην Αθήνα. Εκείνη την εποχή όμως ήταν μόνο 17 ετών και υπέφερε από έναν τραυματισμό με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να προκριθεί στον 2ο γύρο των αγώνων.

Στο Πεκίνο...

Το 2008 ο Bolt επέστρεψε στους Ολυμπιακούς όμως και μας εξήγησε «τι πάει να πει βερύκοκο»! Στον τελικό των 100 μέτρων κέρδισε το χρυσό με το εκπληκτικό παγκόσμιο ρεκόρ των 9,69 δευτερολέπτων. Σε εκείνη την κούρσα μάλιστα άφησε τον κόσμο να αναρρωτιέται τι θα είχε καταφέρει αν δεν μείωνε ταχύτητα στα τελευταία 10 μέτρα κατά τα οποία τερμάτισε ουσιαστικά με κεκτημένη ταχύτητα!

Ο Usain Bolt στους Ολυμπιακούς του Πεκίνου

Επόμενο αγώνισμα στο Πεκίνο ήταν ο τελικός των διακοσίων μέτρων. Ο Bolt εκτοξεύτηκε στην πρώτη θέση και στην κατάκτηση του δευτέρου Ολυμπιακού Χρυσού.

Ο Bolt στην συνέχεια πρόσθεσε και ένα τρίτο Ολυμπιακό χρυσό στην συλλογή του, κερδίζοντας στην κούρσα σκυταλοδρομίας 4x100. Ο Bolt και οι συναθλητές του μάλιστα κατέφεραν να σημειώσουν και νέο Ολυμπιακό Ρεκόρ με συνολικό χρόνο 37.10 Δευτερόλεπτα.

Στο Λονδίνο...

Τέσσερα χρόνια μετά ο Bolt επέστρεψε στους Ολυμπιακούς. Πριν ξεκινήσουν οι αγώνες του Λονδίνου έλεγε ότι η φυσική του κατάσταση ήταν περίπου στο 95% αλλά ακόμη και έτσι κατάφερε να κερδίσει το Χρυσό στον τελικό των 100 μέτρων. Ο συναθλητής του Yohan Blake έκανε επίσης πολύ καλή κούρσα αλλά δεν ήταν αρκετή για να περάσει τον άνθρωπο Αστραπή! Με χρόνο 9,75 δευτερόλεπτα κατέγραψε έναν από τους καλύτερους χρόνους όλων των εποχών και πάλι ήταν 12 εκατοστά του Δευτερολέπτου πίσω από τον Bolt που σημείωσε ολυμπιακό ρεκόρ. Στην τρίτη θέση ήταν ο Justin Gatlin με 9,79 ενώ ο τρίτος Τζαμαϊκανός Asafa Powell υπέστη τραυματισμό και τερμάτισε τελευταίος.

Ο Usain Bolt με τον Yohan Blake και τον Warren Weir.

Τρεις μέρες μετά ο Bolt πήρε πάλι το Χρυσό, αυτή την φορά στον τελικό των 200 μέτρων. Με αυτό τον τρόπο έγινε ο μοναδικός αθλητής που κατάφερε να κερδίσει στα 100 και τα 200 σε 2 συνεχόμενες Ολυμπιάδες. Μάλιστα ήταν μια καταπληκτική κούρσα για όλη την ομάδα της Τζαμάικα που κατέκτησαν το Ασημένιο και το Χάλκινο μετάλλιο εκείνη την μέρα.

Ο Bolt κέρδισε το έκτο του χρυσό μετάλλιο δύο μέρες μετά στην σκυταλοδρομία 4x100. Μαζί με τους συναθλητές του Yohan Blake, Nesta Carter και Michael Frater το έκαναν με ξεχωριστό στυλ και είχαν για αντίπαλό τους μόνο το... ρολόι! Η ομάδα της Τζαμάικα πέρασε την γραμμή του τερματισμού σε χρόνο 36,84 δευτερόλεπτα θέτοντας ένα νέο παγκόσμιο ρεκόρ! Στον ίδιο αγώνα οι Καναδοί (που τερμάτισαν στην τρίτη θέση) αποκλείστικαν λόγω του ότι είχαν πατήσει στα όρια της διαδρομής, και η ομάδα των Ηνωμένων πολιτειών αποκλείστηκε και έχασε την δεύτερη θέση λόγω doping παρ' όλο που είχε ισοφαρίσει το παγκόσμιο ρεκόρ με την απόδοσή της. Στην Δεύτερη θέση ήταν το Trinidad and Tobaγo και στην τρίτη η Γαλλία.

Από την προηγούμενη Ολυμπιάδα μέχρι αυτή...

Ο Usain Bolt συνεχίζει να μας εκπλήσει με τις επιδόσεις του και ο κόσμος τον παρακολουθεί προσεκτικά. Το στυλ και η διάθεσή του είναι κάτι που τον κάνουν ιδιαίτερα αγαπητό στον κόσμο και έχει καταφέρει να έχει μια παγκόσμια βάση θαυμαστών! Τον τελευταίο καιρό μάλιστα κυκλοφόρησαν και 2 animation video με λεπτομέρειες για την ζωή και την ιστορία του. Απ' ότι φαίνεται ο μοναδικός ανταγωνισμός που είχε μέχρι τώρα ήταν το Ρολόι ή ο συναθλητής του Yohan Blake. Από το παγκόσμιο όμως του 2015 είδαμε ότι ο μεγάλος ανταγωνιστής του από τις Ηνωμένες Πολιτείες Justin Gatlin, ανεβάζει συνεχώς τις επιδόσεις του και ίσως να μπορεί να απειλήσει τον πρωταθλητή. Θα είναι ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει.

Αντίο μετά το Ρίο από τον Usain Bolt

Το κορυφαίο αστέρι του παγκόσμιου στίβου πάντως μας έχει προειδοποιήσει. Δήλωσε ότι το Rio 2016 θα είναι οι τελευταίοι Ολυμπιακοί Αγώνες της καριέρας του.

«Αυτοί θα είναι οι τελευταίοι Ολυμπιακοί Αγώνες μου. Ξέρω ότι πολλοί άνθρωποι δεν θα είναι ευχαριστημένοι, αλλά θα είναι οι τελευταίοι, είμαι σίγουρος. Το σκέφτηκα πολύ καιρό και νομίζω ότι ήρθε η κατάλληλη ώρα» δήλωσε ο 29χρονος αθλητής, που έχει κερδίσει έξι χρυσά μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Πεκίνο το 2008 και στο Λονδίνο το 2012.

«Όταν κάποιος είναι παιδί, πάντα ονειρεύεται με γεγονότα όπως αυτό. Μου αρέσει να ανταγωνίζομαι, είναι το μόνο πράγμα που με νοιάζει και προετοιμάζομαι κάθε μέρα γι' αυτό. Είναι αυτό που μου αρέσει και απολαμβάνω τη νίκη» πρόσθεσε ο κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ στα 100 και 200 μέτρων.

«Μου αρέσει να διασκεδάζω, είναι αυτό που κάνω. Είναι μέρος της προσωπικότητάς μου και νομίζω ότι είναι ο λόγος που οι άνθρωποι μ' αγαπάνε τόσο πολύ» πρόσθεσε ο σπρίντερ.

«Θέλω να ρίξω τον χρόνο στα 200 μ. κάτω από τα 19 δευτερόλεπτα. Είναι πολύ δύσκολο, έχασα τρεις εβδομάδες προπονήσεων, αλλά είναι αυτό που έχω στο μυαλό μου» τόνισε έχοντας την καλύτερη επίδοση όλων των εποχών με 19,19 δευτερόλεπτα, από το Βερολίνο το 2009.

Λαμβάνοντας υπ' όψη όλα αυτά και το γεγονός ότι ο αντίζηλος Justing Gatlin τον κυνηγάει επίμονα, ίσως θα μπορούσαμε να περιμένουμε να δούμε ένα ακόμα παγκόσμιο ρεκόρ από τον βασιλιά του σπριντ... Πάντως κανείς δεν μιλάει -και δεν φαντάζεται- την αποκαθήλωση!

Ο Μπολτ θα αγωνιστεί στον τελικό της Κυριακής 14 Αυγούστου στις 4:25 π.μ. (100 μέτρα), την Πέμπτη 18 Αυγούστου στις 4:30 π.μ. (200 μέτρα) και την Παρασκευή 19 Αυγούστου στις 4:35 π.μ. (4x100 μ.).