Παγκόσμιος Πρωταθλητής στους κρίκους ο Πετρούνιας

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(2 ψήφοι)

«Για τον πατέρα μου»...

Παγκόσμιος πρωταθλητής στο αγώνισμα των κρίκων αναδείχθηκε ο Λευτέρης Πετρούνιας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής εξασφάλισε, παράλληλα, την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο

Ο αθλητής του Δημήτρη Ράφτη πήρε την πρώτη θέση στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ενόργανης Γυμναστικής που διεξάγεται στη Γλασκώβη.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν ο κορυφαίος όλων στον προκριματικό των κρίκων με 15,900 βαθμούς και αγωνίστηκε 4ος μεταξύ των οκτώ φιναλίστ.

«Για τον πατέρα μου»

Την ωραιότερη ημέρα της αθλητικής σταδιοδρομίας του έζησε στην "SSE Hydro Arena" της Γλασκώβης ο Λευτέρης Πετρούνιας, ο οποίος αφιέρωσε τον παγκόσμιο τίτλο στον πατέρα του που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

Η μεγαλύτερη μέχρι σήμερα στιγμή του 25χρονου σπεσιαλίστα των κρίκων ήταν αφιερωμένη, πάνω απ’ όλους και όλα, στον πατέρα του, Παναγιώτη, που «έφυγε» στις αρχές Σεπτεμβρίου και δεν πρόλαβε δει τον γιο του να στέφεται παγκόσμιος πρωταθλητής, κάνοντας περήφανους όλους τους Έλληνες.

«Για τον πατέρα μου», μονολογούσε ο Πετρούνιας μετά το θρίαμβό του, πριν από την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου προς τιμήν του, για τρίτη φορά φέτος σε μεγάλη διοργάνωση, έπειτα από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονπελιέ και τους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού.

Αυτό επανέλαβε και κατά την αποχώρησή του από τη μικτή ζώνη του σταδίου, πριν από την είσοδό του στην αίθουσα αντιντόπινγκ κοντρόλ.